ملت صبور را باید قدر دانست

ملت صبور را باید قدر دانست

رهبر انقلاب دیروز جمعه ۲۷ دی‌ماه، با حضور در مصلی تهران، پس از هشت سال نماز جمعه پایتخت را امامت کردند.

نماز جمعه این هفته تهران پس از هشت سال به امامت رهبر انقلاب اقامه‌شد و ایشان در خطبه‌های این نماز، ضمن اشاره به مهمترین وقایع ایران و جهان، صبر، سپاسداری و مسئولیت‌شناسی ملت را یادآورشدند.

رهبر انقلاب دیروز جمعه ۲۷ دی‌ماه، با حضور در مصلی تهران، پس از هشت سال نماز جمعه پایتخت را امامت کردند. ایشان در خطبه‌های این نماز، ضمن تشریح وقایع دو هفته گذشته از جمله شهادت سردار «قاسم سلیمانی»، حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع پیکر شهدای مقاومت، انتقام موشکی ایران از آمریکا و سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، خاطرنشان ساختند ملت ایران ملتی قدرشناس، صبور و شکور است و حضور مردم در صحنه و شکوری آن‌ها باعث خواهد شد تا خداوند پیروزی‌های دیگری را به ملت ایران عطا فرماید.

اراده الهی، پیروزی این ملت است

رهبر انقلاب، در نماز جمعه این هفته تهران، ضمن تلاوت آیاتی از کلام الله مجید فرمودند: «بنده میخواهم درباره‌ی ایّام الله صحبت کنم؛ برای چه کسانی؟ برای مردمی که صبّارند و شکورند. صبّارند یعنی یکپارچه اهل استقامت و صبرند، به اندک چیزی از میدان خارج نمی‌شوند، ایستادگی می‌کنند. شکورند، یعنی اوّلاً نعمت را می‌شناسند، ابعاد پنهان و آشکار نعمت را می‌بینند؛ ثانیاً قدرشناس نعمتند، یعنی ارزش این نعمت را، وزن این نعمت را، قیمت این نعمت را می‌دانند؛ ثالثاً بر اساس آن احساس مسئولیّت می‌کنند، براساس این نعمتی که خدا داده، احساس مسئولیت می‌کنند؛ ملّتی، جمعیّتی، قومی که بی‌صبر نیستند، مسئولیّت‌ناشناس نیستند».

ایشان در ادامه بیانات خود ضمن اشاره به شان نزول این آیات، یادآور شدند که این آیات مربوط به سوره ابراهیم و مکی هستند و در زمانی نازل شدند که مسلمانان در اوج مبارزات، ایستادگی و مقاومت در برابر جریان کفر قرار داشتند. در واقع، رهبر انقلاب به این واقعیت اشاره‌کردند که اکنون و در این روزهای سخت نیز جامعه ایرانی همچون ایام صعب مسلمانان صدر اسلام، همچنان محکم، استوار، صبورانه و شکورانه ایستادگی می‌کنند.

رهبر انقلاب از این مسئله به عنوان تصویری یاد می‌کنند که نشان‌ دهنده اراده‌ی الهی برای پیروزی یک ملت است. «عشق و شور»، «وفاداری» و «ایستادگی» از جمله دیگر صفاتی است که مقام معظم رهبری برای توصیف ملت ایران بکار می‌برند و تاکید می‌کنند که ملت ایران «پُراستقامت» و «شکرگزار» است و تاکید فرمودند در نتیجه همین حضور است که «وقتی خدای متعال یک چنین حرکتی را در ملّت به وجود می‌آورد، انسان باید احساس کند که اراده‌ی الهی بر پیروزی این ملّت است. این نشان‌دهنده‌ی این است که اراده‌ی الهی بر این است که این ملّت در این راه و در این خط حرکت کند و پیروز شود».

صبر مردم را باید قدر دانست

رهبر انقلاب در فراز دیگری از بیانات خود تاکید می‌کنند که باید این «عشق» و «وفاداری»، «اشک و آه» و «حضور» مردم در صحنه را قدر دانست، تقویم و قیمت‌گذاری کرد. این قدر و قیمت‌گذاری اما چگونه ممکن است؟ برای پرسش به این پاسخ باید گفت اصلی‌ترین راه قدردانی از این ملت صبور، شاکر و حاضر در صحنه، ادای مسئولیت است. مسئولان باید به یاد داشته باشند که بایستی شکرگزار حضور این مردم بود و با بستن بیش از پیش کمر همت برای خدمت رسانی به این مردم، از آنان قدردانی کرد. رهبر معظم انقلاب، در بیانات خود خطاب به ملت، می‌فرمایند: «باید شکرگزار ایام الله باشید. اگر واکنش درست و شاکرانه نشان دادید، از آن چه که خدای متعال به شما داده است، خدای متعال به شما پیروزی‌های بیشتری را در آینده خواهد داد»

از همین رو است مسئولان باید شکرگزار حضور میلیونی مردم در مراسم بدرقه پیکر سردار شهید، قاسم سلیمانی به عنوان یک «یوم الله» باشند و نسبت به عزتی که خداوند عطا کرده است، مسئولیت‌شناس باشند. این حضور میلیونی، حجت را بر مسئولان تمام کرد و نشان‌دهنده آن بود که مردم به رغم تمامی مشکلات و چالش‌های پیش رو، برای دفاع از تمامیت ارضی ایران و اعتبار آن و قدردانی از شهیدان این دفاع، در میدان حاضر می‌شوند، اما در مقابل انتظار دارند که مسئولان نیز به وظایف خود در قبال امنیت و آرامش جامعه عمل کنند؛ امری که جز با حضور تمام و کمال در صحنه و بهره‌گیری از همه توان و تلاش ممکن، میسر نخواهد بود.

اخلاص در مسئولان، کارها را برکت می‌دهد

مقام معظم رهبری، در بخش دیگری از این خطبه‌ها، تاکید داشتند که اخلاص دارای برکاتی است و حضور مردم در صحنه و عشق و وفاداری آن‌ها، داشتن اخلاص است. از دیدگاه رهبر انقلاب، اخلاص فرماندهانی همچون سردار شهید قاسم سلیمانی باعث شد تا وی بتواند در ماموریت‌های خطیر خود در حساس‌ترین و دشوارترین صحنه‌ها به موفقیت‌هایی شگفت‌انگیز دست‌ یابد و به موفقیت برسد.

از همین رو، اگر سایر مسئولان نیز اخلاص را سرلوحه کار خود قرار دهند، خواهند توانست موفقیت‌هایی مشابه را تکرار سازند. امنیت و پیروزی کشور نیز نتیجه «فداکاری‌ها» و «اخلاص‌ها» است. اکنون نیز باید یادآوری کرد که شرایط خطیر کشور، به مسئولانی فداکار و مخلص نیاز دارد؛ مسئولانی که بتوانند در شرایط سخت و حتی محاصره‌های ۳۶۰ درجه‌ای، همچون شهید سلیمانی، فرماندهی جوانان مدافع سنگر اقتصادی و اجتماعی را برعهده گرفته و کشور را از شر مشکلات و توطئه‌ها نجات دهند.

تنها راه، قوی شدن است

رهبر انقلاب، در بخش پایانی خطبه اول، نکته مهم دیگری را تذکر دادند و آن نکته، دل بریدن از کمک سایر دولت‌های غربی بود. رهبر انقلاب در بیانات خود، حمایت تمام و کمال سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان از ارتش بعثی را یادآور شدند. واقعیت آن است که تمامی کشورها و به ویژه کشورهای غربی، در درجه اول مطامع و اهداف خود را دنبال می‌کنند و نمی‌توان انتظار داشت که این کشورها، منافع ملی ایران را در زمره اولویت‌های خود قرار دهند. بدعهدی‌های سه کشور اروپایی از دیدگاه مقام معظم رهبری به منزله فرصتی بود که مسئولان و مردم ایران، حقیقت پنهان در پس رفتارهای تزویرآمیز این کشورها را بشناسد و به توصیه رهبر انقلاب بیاندیشد که در این خطبه‌ها فرمودند: « حالا که ملّت ایران این حادثه را شناخت، قدر و قیمت آن را دانست؛ حالا باید چه کار کنیم؟ من در یک کلمه عرض میکنم: ملّت عزیز ایران باید همّتشان این باشد که قوی بشوند.تنها راه در پیش پای ملّت ایران عبارت است از قوی شدن».

اما این قوی‌ شدن چگونه ممکن است؟ بیانات رهبر انقلاب نشان می‌دهد که برای هرچه قوی‌تر کشور باید به تقویت اقتصاد کشور و همچنین افزایش همبستگی اجتماعی پرداخت. خروج وابستگی اقتصادی تمام و کمال به نفت، یکی از راه‌هایی است که رهبر انقلاب از آن به عنوان یک راه‌حل یاد می‌کنند. راه حل دیگر نیز تقویت روحیه خودباوری و جهش علمی کشور است. مهمتر از تمامی این‌ها، حضور همه جانبه ملت در صحنه و میدان سیاسی، راه حل اصلی مشکلات کشور است؛ حضور ملتی که هم شاکرند و هم صبور و زمینه‌ساز اصلی قدرت در کشورند.

درباره نویسنده

28مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 گوزل تبریز. محفوظ است.
gozaltabriz.ir